PARAGRAF 22 Josepha Hellera – dwudzieste trzecie spotkanie Mokotowskiego DKK | 21.03

paragraf-22-b-iext24053922Na dwudziestym trzecim spotkaniu Mokotowskiego DKK będziemy rozmawiać o Paragrafie 22 Josepha Hellera. Spotykamy się w sobotę 21 marca – tym razem WYJĄTKOWO o godz., Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21, sala 24 – na parterze).

UWAGA: Tym razem nie mamy dla was egzemplarzy książki do wypożyczenia, ale miała ona kilka wydań i jest dostępna w bibliotekach. Pewnie część z nas ma ją również w domowych księgozbiorach – dawajmy sygnały, wymieniajmy się.
_______________

O KSIĄŻCE
Joseph Heller, Paragraf 22
przeł. Lech Jęczmyk

Wydana w 1961 roku antywojenna powieść amerykańskiego pisarza Josepha Hellera.

Akcja powieści rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej w jednostce amerykańskich bombowców we Włoszech. Pełna czarnego humoru historia ukazuje bezsens wojny i armii. Tytułowy paragraf 22 to punkt regulaminu, który miał dać żołnierzowi możliwość natychmiastowego zakończenia służby z powodu choroby psychicznej. Warunkiem było złożenie prośby o zwolnienie. Jednocześnie jednak ktoś wnoszący taką prośbę udowadniał, że jest psychicznie zdrowy, a tym samym nie może prosić o zwolnienie z powodu choroby psychicznej.

Heller pisząc książkę, opierał się na osobistych doświadczeniach.

„Ojczyzna jest to kawałek ziemi otoczony ze wszystkich stron granicami, zazwyczaj nienaturalnymi. Anglicy umierają za Anglię, Amerykanie za Amerykę, Niemcy za Niemcy, Rosjanie za Rosję. W tej wojnie bierze teraz udział pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt krajów. To chyba niemożliwe, żeby było aż tyle krajów, za które warto umierać?”.
Joseph Heller

_______________

O AUTORZE

Joseph Heller (ur. 1 maja 1923, zm. 12 grudnia 1999) – pisarz amerykański, urodził się na Brooklynie. Podczas drugiej wojny światowej służył w lotnictwie w Afryce i we Włoszech. Pracował jako wykładowca języka angielskiego oraz pisywał do magazynów Time, Look i McCall’s.
Ogromną popularność przyniosła mu jego debiutancka powieść Paragraf 22.

_______________

Przypominamy, że spotkanie klubu ma charakter otwarty i że łączymy je ze śniadaniem – zachęcamy do przynoszenia pieczywa i różnych dobrych rzeczy do niego, szczególnie wegańskich i bezglutenowych past. Świetnie sprawdzają się też ciasta i owoce 🙂

Na koniec każdego spotkania ok. 20 minut przeznaczamy na polecanie sobie różnych wartych przeczytania książek – weźcie na najbliższe spotkanie książkę, która ostatnio zrobiła na was duże wrażenie, i opowiedzcie o niej innym. Możecie też ostrzec przed tym, co warto omijać. Listę książek polecanych (i odradzanych) publikujemy na naszym blogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s