GRZECZNA – ósme spotkanie Mokotowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Dorosłych | 22.11

Grzeczna_Gro-Dahle-Svein-Nyhusimages_big25978-83-62566-03-722 listopada o godz. 10.00 zapraszamy do Centrum Łowicka (sala 24) na ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Dorosłych. Tym razem porozmawiamy o książce Grzeczna Gro Dahle i Sveina Nyhusa, którą jak zwykle przeczytamy wspólnie na spotkaniu.

Zapraszamy dzieci w wieku od lat 5 do 105! (czyli dzieci z rodzicami, babciami, dziadkami, ciociami, wujkami lub innymi opiekun(k)ami). Ideą Mokotowskiego DKK dla Dzieci i Dorosłych jest, że dzieci i dorośli wspólnie, na równych prawach, dyskutują o wybranej lekturze. Pomaga nam w tym rysowanie, wycinanie i inne praktyczne zajęcia.

_______________

O KSIĄŻCE

Mała Lusia jest tak grzeczna, tak grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia znika.

Grzeczna to kolejna, po Włosach mamy, książka mistrzowskiej pary Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka. Czy będąc grzeczną uda się Lusi znaleźć drogę do siebie samej?

Grzeczna to poetycka, skłaniająca do refleksji, książka, którą łatwo zrozumieją małe dzieci wcielając się w postać Lusi, a starsze dzieci i dorośli dostrzegą symbolikę i przesłanie w tekście. Dahle wyczarowuje opowieść sugestywnym rytmem i poetyckimi obrazami, tworzy wyjątkowy nastrój za pomocą codziennych, rozpoznawalnych słów. Obrazy w książce jeszcze bardziej przemawiają, niż słowa. Ilustrator Svein Nyhus rysuje miękko i słodko, dziko i mocno. Podwójny efekt jest silny – i oryginalny.

Grzeczna to ważna książka. Jest poza tym piękna i zabawna! Książka otrzymała nagrodę Brage w 2002 r. za najlepszą książkę dziecięcą.

_______________

Spotkaniom Mokotowskiego DKK tradycyjnie towarzyszy śniadanie. Zachęcamy do przynoszenia pieczywa, wafli ryżowych, różnych dobrych rzeczy do chleba, szczególnie wegańskich i bezglutenowych past, świetnie sprawdzają się też ciastka owsiane, krojone warzywa i owoce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s